E-book (z angielskiego electronic book) to książka w wersji elektronicznej. Podobnie jak tradycyjna książka posiada okładkę, spis treści oraz ilustracje. Różni się od niej tylko tym, że został zapisany w pliku możliwym do odtworzenia za pomocą specjalnego czytnika, telefonu komórkowego czy komputera. E-booki z roku na rok cieszą się wśród czytelników coraz większą popularnością ze względu na to, że w odróżnieniu od książek w wersji papierowej można z nich wygodniej korzystać.

Dlaczego warto poznać e-booki?

Najważniejszą zaletą booków jest ich dostępność. Można je zakupić w każdej chwili przez Internet, by już po kilku minutach cieszyć się ulubioną lekturą. Cena e-booka jest dużo niższa od kosztu tradycyjnej książki, więc mogą z nich korzystać również osoby dysponujących niskim budżetem. E-booki występują w formie cyfrowej, dlatego nie zajmują miejsca na półkach a jedynie w pamięci urządzenia, które zwykle niewiele waży. Dzięki temu można zgromadzić pokaźną bibliotekę i zabierać ją ze sobą w każde miejsce na świecie.

Dodatkowe zalety 

E-booki posiadają też inne udogodnienia ułatwiające korzystanie. Są to m.in.:

  • możliwość przeszukiwania tekstu, aby znaleźć właściwy fragment
  • dostosowanie tekstu do własnych potrzeb np. powiększenie czcionki
  • obecność interaktywnych odnośników do stron internetowych lub przypisów zawartych w tekście
  • dyskrecja, czyli brak możliwości zobaczenia okładki książki przez przypadkowe osoby

Pomimo tak wielu zalet e-booki nie są pozbawione wad.

Wady e-booków

Korzystając z e-booków, nie można poczuć zapachu farby drukarskiej czy usłyszeć szelestu przewracanych kartek co bywa ważnym składnikiem zagłębiania się w lekturę. Wiele osób ma problem z zakupem czytnika ze względu na wysoką cenę. Oczywiście e-booki można odczytywać na smartfonie czy tablecie, jednak baterie w tych urządzeniach szybko się wyczerpują, co ogranicza czas na czytanie. Dodatkowo e-booki mogą być poddawane piractwu komputerowemu dużo częściej niż papierowe wydania książek.

Faktem jest, że e-booki zapewniają dużą większą wygodę w czytaniu, posiadają kilka wad. To czy warto zdecydować się na rozpoczęcie przygody z książkami elektronicznymi, czy pozostać przy tradycyjnych wydaniach, niech będzie kwestią indywidualnego wyboru.